Β’ Εθνική: Τεράστιο διπλό με ψυχή για την Ασπίδα Ξάνθης μέσα στη Βέροια!

Τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ασπίδα Ξάνθης, η οποία νίκησε μέσα στη Βέροια τον Φίλιππο με 63-65. Η Ασπίδα βρέθηκε σχεδόν 10 πόντους πίσω στο σκορ, όμως έδειξε ψυχή και με όπλο την γνωστή της άμυνα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ασπίδα ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η ομάδα της Ξάνθης δέχθηκε μόλις 6 πόντους και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 26-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα της Ασπίδας δεν λειτούργησε, με τον Φίλιππο να περνάει μπροστά, εκμεταλλευόμενος και τον εκνευρισμό των παικτών της Ξάνθης από τα σφυρίγματα των διαιτητών. Έτσι οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 55-46. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ξάνθης έδειξαν ψυχή και πείσμα και με όπλο και πάλι την άμυνα άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Μάλιστα λίγο πριν το τέλος κατάφεραν να περάσουν και πάλι μπροστά, φτάνοντας στη μεγάλη νίκη με σκορ 63-65.

Συγκλονιστικός ο Κουτσιγιάννης με 19 πόντους, ενω ο Ασημάκης βοήθησε σημαντικά με τους 16 δικούς του πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-13, 26-33 (ημίχρονο), 55-46, 63-65 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παργιανόπουλος, Τσουμαχίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Πάρος 6, Τσούκας 23 (3), Βάλλιος 10 (3), Παπαδόπουλος Ν., Γεωργιάδης 2, Σιόλογκας 13, Θεοδωρίδης 8, Σταυριανίδης 1, Παπαδόπουλος Νίκος του Σάββα.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης 2, Γρούδος, Στεφανίδης 5 (1), Καραμπίνης, Τσιαβές 8 (1), Κουτσογιάννης 19, Ασημάκης 16 (2), Παπαθανασίου 4, Μανδαλάκης 6 (2), Πετς 5 (1).