Α2 Γυναικών: Βαριά ήττα στην Καλαμαριά για την Ασπίδα Ξάνθης

Την ήττα με 61-35 γνώρισε στην Καλαμαριά από τον τοπικό Απόλλων η Ασπίδα Ξάνθης, στο δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι της και έμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τρεις αγωνιστικές.

Η ομάδα της Καλαμαριάς πήρε από την αρχή το προβάδοσμα στο σκορ και από το πρώτο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Οι παίκτριες της Ασπίδας δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι του Απόλλωνα και έτσι η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, με την Καλαμαριά να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 35-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τον Απόλλωνα να ανεβάζει τη διαφορά και να φτάνει στο τελικό 61-35. Πάντως σε ένα εύκολο παιχνίδι και οι δύο ομάδες έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία. Σφυρίχτηκαν συνολικά 48 φάουλ, από 24 σε κάθε ομάδα, ενώ 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα δώθηκε χωρίς λόγο τεχνική ποινή στον προπονητή της Ασπίδας Νεδήμ Καρά Αχμέτ.

Δεκάλεπτα: 20-07, 35-14 (ημίχρονο), 49-30, 61-35 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Γεωργούλης-Γιοβανίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γκογκάκης-Καρακασίδου): Σταμπή 10, Ιγγλέζου 5(1), Παπαρέντη, Τσίτσου 2, Καλαντίδου 6, Ακσεχέρογλου 6, Σολωμού 6, Φλώρου 13, Καϊμακτσή 13(1), Γραμματικού.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Καρακώστα 5(1), Καραλίδου Σ. 9(1), Κουτρουβέλη, Παπαδοπούλου 5(1), Παπαχρυσοβέργη 1, Καραλή 4, Λαζαρίδου 4, Σαρβάνη, Σουλιώτη 2, Μαμαλίγκατζη 3, Καραλίδου Β. 2, Γκιρκίτζα.