Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την ΑΕ Κομοτηνής με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η ΑΕ Κομοτηνής, κερδίζοντας εντός έδρας τη Νεάπολη με 73-62, έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο η ΑΕ Κομοτηνής πήρε διαφορά 8-10 πόντων, την οποία και κράτησε ως το τέλος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την ομάδα της Κομοτηνής να κλείνει την περίοδο μπροστά με 14-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νεάπολη ήταν καλύτερη, προηγήθηκε και με 21-28, όμως η ΑΕ Κομοτηνής μείωσε σε 33-35, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 50-39, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 56-47. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νεάπολη έκανε την αντεπίθεση της, μειωσε σε 63-58 περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, όμως η ομάδα της Κομοτηνής βρήκε λύσεις και έφτασε στο τελικό 73-62.

Δεκάλεπτα: 14-13, 33-35 (ημίχρονο), 56-47, 73-62 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές:Καλογερόπουλος, Χατζημπαλίδης

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 2, Σαριμπαλίδης, Χονδρόπουλος 10 (1), Βάκρινος, Λεχούδης 16 (1), Βαχαρίδης, Κουτσοβασίλης 15 (3), Καραμπέκης 22, Λιβησιανός, Χατζηπαυλίδης, Παλλάκης 8, Λεφής.

ΝΕΑΠΟΛΗ (Μπούμπας): Νικολαΐδης 14, Κατσαρός, Αποστολίδης 12 (1), Καραγιαννάκης 9, Χύτας 6, Ζεϊμπέκης, Χριστοφορής, Φαρμάκης 4, Καραφέρας, Δημητρόπουλος 8 (2), Τσιώρας 3, Ταουκίδης 4.