Γ’ Εθνική: Με το «αριστερό» η ΑΕ Κομοτηνής στην πρεμιέρα της απέναντι στον Παναθλητικό

Δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα της στο νέο πρωτάθλημα του 2ου Ομιλου του Βορρά και ηττήθηκε πολύ εύκολα στο Επταπύργιο Θεσσαλονίκης από τον Παναθλητικό με 68-47.

Η ομάδα της Κομοτηνής αντιστάθηκε μόνο στο πρωτο δεκάλεπτο όπου ήταν κοντά στο σκορ με 15-12. Από το ξεκίνημα της δ2ης περιόδου η ομαδα της Θεσσαλονίκης πάιζοντας καλή άμυνα δυσκόλεψε την ΑΕΚ να φτάσει κοντα στο καλάθι με αποτέλεσμα το ημίχρονο η διαφορά να φτάσει στο +11 κλεινοντας με 30-19.

με την έναρξη του δεύτερου μέρους η ΑΕ Κομοτηνής προσπάθησε να κρατηθεί κοντάσ το σκορ και με παρουσιάζοντας κάποια βελτίωση στην επίθεση διατήρησε την διαφορά κοντά στους 10πόντους κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο πίσω με 46-35. Το τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά αντί να μειωθεί αυξανόταν συνεχώς και στο 36′ έφτασε στο +17 (60-43) για τους γηπεδούχους με το 68-47 να είναι το τελικό σκορ της συνάντησης.

Για την ομάδα του Σωτήρη Κοκκινόπουλου κορυφαίος ήταν ο νεοαποκτηθείς αλλά πολύπειρος Κίμωνας Λεχούδης με 19 πόντους και 3 τρίποντα, ενω από τους γηπεδούχους αν και κανένας δεν ξεπέρασε τους 12 πόντους υπήρχε πλουραλισμός στην επίθεση. Διαιτητές: Σαρακενίδης-Χρυσάφης.

Δεκάλεπτα: 15-12, 30-19 (ημίχρονο), 46-35, 68-47 (τελικό αποτέλεσμα)

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Γεροφώτης) : Βογιατζής Λ. 11 (3), Πράντζος Ι. Τσεσμετζής Δ. 4 (1) , Αρνίδης Ι. 12 (1), Χατζημιχαηλίδης Ν. 7, Καλούτσικος ζ. 11, Κοϊμτζόγλου Γ. 2, Μαυροματίδης Α. 12, Τσιακίρης Β. Μπάκος Σ. 2, Κάσουρας Γ. 6, Βαρίτης Β. 1.

Α.Ε.ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος Μ. 4, Κριμπουρας Α. , Χονδρόπουλος Σ. Βακρινός Γ. Λεχούδης Κ. 19 (3), Βαχαρίδης Δ. Κουτσοβασίλης Γ. 11 (2), Μιχαηλίδης Δ. Λιβισιανος Β. Καραμπεκης Δ. 7, Παλλάκης Γ. 6. Λέφης Θ.