Ήττα για τον Αρίωνα από την Ελευθερούπολη στο τουρνουά του Λεύκιππου

Την ήττα με 72-90 γνώρισε ο Αρίωνας Ξάνθης από την Ελευθερούπολη στον πρώτο αγώνα του τουρνουά του Λεύκιππου.

Η ομάδα της Καβάλας, που θεωρείται από πολλούς ήδη το μεγάλο φαβορί για την άνοδο στη Γ΄ Εθνική, έδειξε μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση, βρίσκοντας συνεχώς λύσεις. Ο Αρίωνας έδειξε κάποια καλά στοιχεία κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να ακολουθήσει την Ελευθερούπολη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ελευθερούπολη να έχει από την αρχή σχεδόν διψήφια διαφορά, φτάνοντας το δικό της σκορ στην πρώτη περίοδο πολύ ψηλά. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 21-35, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-59. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 30 πόντους, και την Ελευθερούπολη να χαλαρώνει στην τελευταία περίοδο, φτάν0ντας στο τελικό 72-90.

Δεκάλεπτα: 21-35, 36-59 (ημίχρονο), 55-80, 72-90 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Χ. Παπαδόπουλος): Καλφόπουλος 14 (3), Ανδρέου 5 (1), Δάλλας 6 (1), Πιστόλας 7 (1), Νταβουλτζόπουλος 9, Κέλλης 17 (3), Αρβανιτίδης 4, Πλατανίτης 10 (1).

ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κ. Παπαδόπουλος): Κωνσταντάρας 1, Ανίσογλου, Απαζίδης 7 (1), Ρότσας 11 (3), Γαϊτανίδης 10 (2), Κούκος 2, Βοϊβατόπουλος 18, Λ. Παπαδόπουλος 11, Λαζαρίδης 14 (4), Σφουγγάρης 2, Στυλίδης 14.