Φιλική ήττα για τον Ορφέα Ξάνθης από την Καβάλα στο βοηθητικό του ΑΟΚ στο Περιγιάλι

Την ήττα με 3-0 γνώρισε στην Καβάλα από την τοπική ομάδα ο Ορφέας Ξάνθης, ο οποίος έδειξε καλά στοιχεία στο πρώτο ημίχρονο αλλά δέχθηκε και τα τρία τέρματα από το 65′ και μετά.

Η ομάδα της Ξάνθης αγωνίστηκε χωρίς έξι βασικούς της παίκτες, αλλά κατάφερε να παρουσιάσει ένα δυνατό σύνολο σε μια αναμέτρηση με ένα από τα φαβορί του ομίλου της στην κατηγορία.

Οι δύο ομάδες (που θα τεθούν αντιμέτωπες και στο πρωτάθλημα) προσέφεραν αρκετές φάσεις στους θεατές, με τον Ορφέα να είναι ιδιαίτερα απειλητικός με αντεπιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην άμυνα ήταν εξαιρετικά στημένος.

Στο 65′ όμως ο Πτηνόπουλος κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα του Ορφέα και να ανοίγει το σκορ, με την Καβάλα να πετυχαίνει άλλα δύο τέρματα, στο 78′ με τον Μπρατσιάνι και στο 90′ με τον Ντέντε. Η αναμέτρηση φιλοξενήθηκε στο βοηθητικό του ΑΟΚ στο Περιγιάλι Καβάλας.