LIVE από την Κομοτηνή ο πρώτος ημιτελικός του φάιναλ φορ: Πανσερραϊκός – Αρίων Ξάνθης

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη του πρώτου ημιτελικού του Final Four του πρωταθλήματος ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τον Αρίωνα Ξάνθης. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος βρίσκεται στο κλειστό της Κομοτηνής και μεταφέρει όλα όσα συμβαίνουν…..

Ώρα 17:35 Καλησπέρα από το κλειστό της Κομοτηνής. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τον Αρίωνα Ξάνθης.

Ώρα 17:40 Αυτό είναι το πρώτο Final Four στην ιστορία του πρωταθλήματος, από το οποίο θα αναδειχθεί ο 41ος πρωταθλητής στην ιστορία των πρωταθλημάτων ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Δείτε την βίβλο με τους προηγούμενους 40 πρωταθλητές με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ώρα 17:45 Τρεις αγώνες και μία αλλαγή προπονητή χρειάστηκε ο Πανσερραϊκός για να φτάσει στο σημερινό ημιτελικό. Η ομάδα των Σερρών επικράτησε με 2-1 τον Αίαντα Κομοτηνής (75-51, 57-61, 73-59), όμως μετά την ήττα στο δεύτερο παιχνίδι απομάκρινε τον Σπύρο Ιωαννίδη με τον βοηθό του Πασχάλη Ρούλη.

Ώρα 17:50 Αντίθετα ο Αρίωνας με δύο εύκολες νίκες (66-41, 70-67) απέκλεισε το Ρούπελ Σιδηροκάστρου και βρίσκεται στην Κομοτηνή χωρίς προβλήματα.

Ώρα 17:55 Διαιτητές της αναμέτρησης είναι ο Κωνσταντίνος Ξενικάκης, αξιολογημένος διαιτητής Α1 Ανδρών και ο Κωνσταντίνος Παπαγερίδης, αξιολογημένος διαιτητής Α2 Ανδρών.

Ώρα 17:58 Αρκετοί φίλοι του Αρίωνα στις κερκίδες του ΔΑΚ Κομοτηνής.

Ώρα 18:00 Πεντάδες. Για τον τυπικά γηπεδούχο Πανσερραϊκό ξεκινάνε οι Παπαγεωργίου, Ιακωβίδης, Σιδερίδης, Ροΐδης και Καρναβάς. Για τον Αρίωνα ξεκινάνε οι Νυμφόπουλος, Ανδρέου, Νταβουλτζόπουλος, Φώτης και Πλατανίτης.

Ώρα 18:04 Τρία λεπτά στο παιχνίδι και ο Αρίωνας προηγείται με 2-4.

Ώρα 18:09 4΄42΄΄ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και ο Πανσερραϊκός πέρασε μπροστά με 7-4.

Ώρα 18:12 Μαζί οι δύο ομάδες. 10-10 το σκορ, ακόμα τρία λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ώρα 18:20 Τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Πανσερραϊκό να προηγείται με ένα καλάθι. Αποτέλεσμα πρώτου δεκαλέπτου: Πανσερραϊκός – Αρίων Ξάνθης 18-16.

Ώρα 18:28 Πολύ κακό, νευρικό και σκληρό παιχνίδι μέχρι στιγμής, με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες. Χωρίς πόντο ακόμα στη δεύτερη περίοδο, στα δύο λεπτά και τριάντα δευτερόλεπτα που έχουν παιχτεί.

Ώρα 18:32 Πρώτο τάιμ άουτ στο παιχνίδι για τον Πανσερραϊκό. 5΄14΄΄ για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, Πανσερραϊκός – Αρίων Ξάνθης 20-19.

Ώρα 18:41 Δύο λεπτά ακόμα για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, Πανσερραϊκός – Αρίων Ξάνθης 27-26.

Ώρα 18:48 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αρίωνα να προηγείται με ένα πόντο και το δεύτερο ημίχρονο να αναμένεται με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Πανσερραϊκός – Αρίων Ξάνθης 31-32.

Ώρα 19:09 Ακόμα 6΄30΄΄ για το τέλος της τρίτης περιόδου, Πανσερραϊκός – Αρίων Ξάνθης 42-38.

Ώρα 19:16 Τρία λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου, Πανσερραϊκός – Αρίων Ξάνθης 45-48.

Ώρα 19:22 Τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Πανσερραϊκό να προηγείται με ένα καλάθι και όλα πλέον θα κριθούν στην τελευταία περίοδο. Αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου: Πανσερραϊκός – Αρίων Ξάνθης 50-48.

Ώρα 19:30 Δυνατά ξεκίνησε την τελευταία περίοδο ο Πανσερραϊκός και προηγείται με 55-49. Ακόμα 8 λεπτά στο παιχνίδι.

Ώρα 19:32 Πρώτη φορά έχουμε διψήφια διαφορά στο παιχνίδι και είναι για τον Πανσερραϊκό, που πατάει καλύτερα και προηγείται με 59-49, ενώ μένουν ακόμα 7 λεπτά.

Ώρα 19:37 Ακόμα πέντε λεπτά στο παιχνίδι, Πανσερραϊκός – Αρίων Ξάνθης 64-49.

Ώρα 19:44 Ακόμα 2΄26΄΄ για το τέλος του αγώνα, Πανσερραϊκός – Αρίων Ξάνθης 64-53.

Ώρα 19:47 Ο Αρίωνας παλεύει και μειώνει σε 64-57, 1΄34΄΄ για το τέλος.

Ώρα 19:52 Τέλος του αγώνα, με τον Πανσερραϊκό να εγκλωβίζει τον Αρίωνα στην τελευταία περίοδο και να περνάει στον αυριανό μεγάλο τελικό. Τελικό αποτέλεσμα: Πανσερραϊκός – Αρίων Ξάνθης 68-57.

Σας ευχαριστούμε που ήσασταν μαζί μας. Ακολουθεί ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα σε Θύελλα Φερών και Αστέρα Καβάλας, το οποίο μπορείτε να παρακολουθήσετε κάνοντας κλικ ΕΔΩ.