ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Κοίταξε το φαβορί στα μάτια όμως λύγισε στις λεπτομέρειες η Θύελλα

Σε ένα παιχνίδι πραγατικό ντέρμπι μέχρι το τέλος, η Θύελλα Φερών δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 60-67 από τον Αστερα Καβάλας, που είναι το μεγάλο φαβορί του πρωταθλήματος. Η Θύελλα ήταν κοντά στο σκορ συνεχώς, όμως δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο μαρκάρισμα του Αθανασιάδη, που πέτυχε 32 πόντους. Πάντως αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα των Φερών, που πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο στον αγώνα.

Ο Αστέρας μπήκε από την αρχή δυνατά και με όπλο την άμυνα προηγήθηκε με 7-15  στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με 17-27, πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Θύελλα όμως δεν τα παράτησε και με σερί 11-3 μείωσε σε 28-30, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με σκορ 28-33 για την ομάδα της Καβάλας.

Στην τρίτη περίοδο ο Αστέρας ξέφυγε μία φορά με επτά πόντους (30-37) και μία με δέκα (37-47), όμως η Θύελλα έβρισκε λύσεις και μείωνε, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 44-49 για την ομάδα του Αστέρα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Θύελλα παρέμενε κοντά στο σκορ και παρότι ο Αστέρας ξέφυγε με 52-60, η Θύελλα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και μείωσε σε 60-65, με το τελικό 60-67 να γίνεται στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΜΕΤΑΔΟΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS.

Σε επόμενη ανάρτηση θα υπάρχει και πλήρες φωτορεπορτάζ του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 7-15, 28-33 (ημίχρονο), 44-49, 60-67 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Μπήτης, Ντούρας

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ  (Παπαδόπουλος): Αγγελακάκης 5 (1), Χαραλαμπίδης 6, Δαπουδάνης, Δαβουδάνης 14 (1), Μπιριντζής, Μόκαλης 10, Καραμπεάζης 2, Μαραγκός, Σονωβίδης, Μπερμέπρης 18 (1), Μουρτσινούδης Γρ. Μιχαήλ 5, Μουρτσινούδης Γεωρ. Μιχαήλ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Μαγιάννης): Παπαζώτος 3, Μπόζης 2, Μαραβέγιας, Μαρκόπουλος, Ζωτίδης, Μουσίκας, Αθανασιάδης 32 (5), Παπαδόπουλος 17 (2), Μύζιου 9, Μπακιρτζής 2 Καγιάς, Μυτικόπουλος .