ΕΠΣ Ξάνθης: Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η τελική βαθμολογία της Α’ Kατηγορίας

LIVE από το ΔΑΚ Κομοτηνής: Πανθρακικός – Ηρακλής 0-3 (τελικό αποτέλεσμα)
10 Απριλίου 2016 / 18:15
Ποντάρουν στους Τουρίστες από τα Βαλκάνια – Προτάσεις από τους επαγγελματίες του Τουρισμού στην Κομοτηνή
10 Απριλίου 2016 / 18:55

ΕΠΣ Ξάνθης: Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η τελική βαθμολογία της Α’ Kατηγορίας

Με αρκετά τέρματα και πλούσιο θέαμα έπεσε η αυλαία του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ξάνθης.

Το ντέρμπι της αγωνιστικής που θα κρινόταν η 11η θέση, που σε περίπτωση που ο πρωταθλητής Ορφέας δεν καταφέρει να βγεί στην Γ’ Εθνική θα υποβιβαστεί στην Α1, έγινε στον Κύρνου οπού ο Νέστος παρότι με παίκτη λιγότερο για σχεδόν 75′ λεπτά πέτυχε μεγάλη νίκη με ανατροπή, με το νικητήριο γκολ να μπαίνει στο φινάλε.  Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο πρωταθλητής Ορφέας ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με νίκη με 4-2 κοντρα στον Αστέρα Μαγικού και πλέον απο Τρίτη ξεκινά την προετοιμασία του για τα μπαράζ των πρωταθλητών των ΕΠΣ για την άνοδο στην Γ’ Εθνική κατηγορία.

Θυμίζουμε πως απο την προηγούμενη αγωνιστική υποβιβάστηκαν και μαθηματικά στην Α1 οι Ερμής Μάνδρας και Ελπίδα Γενησέας που ακολουθούν στη νεοσύστατη κατηγορία τον Κεραυνό Λευκόπετρας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής οι σκόρερς, και πως διαμορφώνεται η τελική βαθμολογία της Α’ κατηγορίας:

Ορφέας Puma Ξάνθης – Αστήρ Μαγικού 4-2(Μουμίνογλου, Λαζαρίδης, Καραγκιόζης Γ., Χίντ Ιμέρ – Τσανακτσόγλου, Ξαντινίδης)
Εχίνος Σπορ – Κεραυνός Λευκόπετρας 4-0(Χότσκα Τουργκάι(4))
Άρης Πετεινού – Ασπίς Ξάνθης 2-4(Μαλαδένης Μ.(2) – Ανδρίκου, Τζαρτάκης, Κυριαζίδης, Κατσής)
ΑΟ Βιστωνίδας – Αναγέννηση Θαλασσιάς 2-1(Κιομουρτζής, Τσάνι – Κιαχίδης Μ.)
Νέστος Κύρνου – ΑΕ Ξάνθης 3-2(Αλή Γκιουνγκιόρ, Χαλίτογλου Ουγούρ(2) – Ραμαδάν Σαλή, Μουαρέμογλου)
Ηρακλής Ν. Ζυγού – Άρης Αβάτου 2-1(Κωφίδης, Μενεξές – Ταχτσίδης Μιχ.)
Ερμής Μάνδρας – Ελπίς Γενησέας 0-0

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ορφέας Puma Ξάνθης 71(108-22)

————————————————————————

2. Αναγέννηση Θαλασσιάς 61 (66-11)

3. Άρης Αβάτου 52(48-18)

4. Ασπίδα Ξάνθης 52(65-26)

5. Αστέρας Μαγικού   41 (49-36)*

6.  Ηρακλής Ζυγού 37 (37-28)

7. ΑΟ Βιστωνίδας 36(26-23)

8. Άρης Πετεινού 34 (40-54)

9. Νέστος Κύρνου 29 (27-54)

10. Εχίνος Σπορ 29(30-59)

———————————————————————–

11. Α.Ε. Ξάνθης  25(36-48)*

———————————————————————–

12. Ερμής Μανδρας 21(25-54)

13. Ελπίδα Γενησέας 19(18-41)

14. Κεραυνός Λευκόπετρας  -4 (3-106)*

* Αστέρας Μαγικού και ΑΕ Ξάνθης έχουν από μία αφαίρεση 2 βαθμών, δύο αφαιρέσεις βαθμών(απο -2 έκαστως) έχει δεχτεί ο Κεραυνός Λευκόπετρας

Σχόλια

comments

Comments are closed.