Γ’ Εθνική: Στο ίδιο έργο θεατές και τρίτη συνεχόμενη ήττα για την ΑΕ Κομοτηνής

Ήττα καρμπόν με ατή της προηγούμενης αγωνιστικής γνώρισε η ΑΕ Κομοτηνής από τον Ορφέα Νέου Σκοπού. Η ομάδα της Κομοτηνής μπήκε δυνατά, προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά, όμως και πάλι στο δεύτερο ημίχρονο δεν άντεξε, γνωρίζοντας την ήττα με 87-79.

Η ΑΕ Κομοτηνής ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να έχει συνεχώς το προβάδισμα και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 17-28. Η ομάδα της Κομοτηνής συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε με 21-36. Εκεί ο Ορφέας αντέδρασε και με σερί 17-7 στο τελευταίο πεντάλεπτο μείωσε σε 38-43, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Νέου Σκοπού είχε τον έλεγχο και την ψυχολογία από το σερί που έτρεξε στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου και όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πέρασε και μπροστά, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, βρίσκοντας παράλληλα πολλές λύσεις στην επίθεση και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των παικτών της ομάδας της Κομοτηνής. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 61-56, με τον Ορφέα να καταφέρνει να διατηρεί τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας και στο τέταρτο δεκάλεπτο και να παίρνει τη νίκη με σκορ 87-79.

Δεκάλεπτα: 17-28, 38-43 (ημίχρονο), 61-56, 87-79 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Φούτζηλας, Τζιοπάνος Γ

ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Δεμερτζής 10, Καντζουρίδης 2, Χατζής 14 (2), Παππάς 7 (1), Τσανάκας 7 (1), Αποστόλου 2, Κηπουρός 30 (2), Καβαργύρης 15, Καραμπατζάκης, Ιωσηφίδης, Κουτσιαντζής.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κουκοβίνος): Κανάρας 3, Τελούδης 5 (1), Κουτσοβασίλης 14, Θεοδωρίδης 12, Χονδρόπουλος 25 (7), Χατζηδημητρίου 12, Σταματέλος 8 (1), Σιμάκης, Χατζηπαυλίδης.