Volley League: Μεγάλη εμφάνιση και σπουδαίο τρίποντο σωτηρίας επί του Άρη για την Ορεστιάδα

Πολύ καλή εμφάνιση και μάλιστα την κατάλληλη στιγμή πραγματοποίησε AO Oρεστιάδας που νίκησε 3-0 τον κακό Άρη και ξέφυγε 4 βαθμούς από τα πλει άουτ. Ο αγώνας είχε ένταση, πάθος και εναλλαγές στο σκορ που έκριναν και την αναμέτρηση.

Στο 1ο σετ ο Άρης ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 5-2. Κρατούσε την πρωτοπορεία στο σκορ μέχρι το 14-13. Ο Χήρας με πρώτο χρόνο ισοφάρισε, πήγε και στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του Άρη. Η Ορεστιάδα με πόντους από μπλοκ και λάθη του Άρη έκανε συνολικό σερί 8-0 και το σκορ εκτινάχθηκε στο 21-14 και το 25-17.

Συναρπαστικό αλλά και επεισοδιακό ήταν το 2ο σετ με τον Αρη να κανει “χαρακίρι”. Οι κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο στο σκορ με 2-3 πόντους και έφτασαν τη μέγιστη διαφορά στο +4 (22-18) δείχνοντας πως είναι ικανοί να ισοφαρίσουν. Ένα φραστικό επεισόδιο του Κυριακίδη με τον Ριζόπουλο κόστισε στον πρώτο την κόκκινη κάρτα (22-19).

Ο Μίλιτς που ήταν στη θέση του σερβίς άρχισε να πυροβολεί την υποδοχή του Άρη και με τρεις άσσους ισοφάρισε, ενώ με διπλή μπαλιά στον Χαριτωνίδη έγινε το 23-22. Ο Κυριακίδης ισοφάρισε 23-23 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Καρντόσο και μπλοκ του Βουκασίνοβιτς 25-23 εν μέσω εξάλλων πανηγυρισμών.

Στο 3ο σετ η Ορεστιάδα με τον αέρα του 2-0 το κατεκτησε ευκολα 25-17 και πήρε την πολύτιμη νίκη για αυτην νίκη φτανοντας τους 20 βαθμούς, ενω ο Αρης επεσε δεκατος μαζί με τον Ηρακλή και κάτω ενα βαθμό από την Παναχαική.  Διαιτητές: Θεμελής, Παπαδογούλας

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-17) σε 76 λεπτά.

ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστόφ): Χήρας 6 (4/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπουίλα 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μίλιτς 12 (4/9 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 11 (8/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ – 47% άριστες), Ριζόπουλος 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ – 53% άριστες), Καρντόσο 11 (10/29 επ, 1 άσσος) / Κωνσταντινίδης (λ, 71% υπ – 43% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου, Χουσίδης 1 (1/1 επ).

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 7 (5/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ – 25% άριστες), Γκιρτζίκης 7 (4/8 επ, 3 μπλοκ), Παπαϊακώβου 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (άσσος), Σωτηρίου 4 (3/9 επ, 1 άσσος, 49% υπ – 40% άριστες), Τζελάτι 9 (8/27 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 60% υπ – 50% άριστες), Κουτσονίκας, Πρώιος, Μήλης, Μούχλιας 1 (1/1 επ, 82% υπ – 36% άριστες).