Volley League: Προηγήθηκε με 2-1 αλλά ηττήθηκε στην Πάτρα ο Εθνικός πριν το ταξίδι στη Λισαβόνα

Μετα από ένα ακόμα συναρπαστικό παιχνίδι, το τρίτο μέσα σε μια εβδομαδα που κρίθηκε στο ται μπρεικ και πριν το σημαντικό ευρωπαϊκό ματς με την Μπενφίκα, ο Εθνικός ηττήθηκε για πρωτη φορά σε επίπεδο Volley League από την Παναχαϊκή. Η ομάδα της Πελοπονήσου κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 2-1 και να πάρει τη νίκη, που της δίνει σημαντική ώθηση στην υπόθεση σωτηρία.

Ο Εθνικός βρίσκεται στην 7η θέση και με τον βαθμό που πήρε έφτασε στους 22 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον Παμβοχαϊκό που ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό και έξι μακριά από τον Παναθηναικό. Οι πατρινοί έφτασαν τους 16 βαθμούς και προσπέρασαν πάλι τον Άρη που ισοβαθμεί πλέον με τον Ηρακλή με 15 βαθμούς.  Αυτό ήταν το τέταρτο χαμένο ται μπρεικ για τον Εθνικό σε επτα συνολικά αγώνες του, που πήγαν στα πέντε σετ.

Ο Εθνικός αιφνιδίασε την υποδοχή της Παναχαϊκής στο 1ο σετ χάρις το πιεστικό σερβίς των Μιχαήλοβιτς, Φόγιερ που έφερε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ. Οι εβρίτες προηγήθηκαν με 8-6 και 20-14 για να κατακτήσουν το σετ 17-25 και να προηγηθούν με 0-1. Βελτιωμένη στην υποδοχή και με πιο γρήγορη ανάπτυξη η Παναχαϊκή ισορόπησε τον αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα μισά του σετ αλλά Ρουμελιώτης και Βάλτερ έκαναν σερί 4-0 και έβαλαν μπροστά την ομάδα του με 17-13 και πήραν το σετ 25-21.

Το 3ο σετ ήταν υπόθεση πάλι του Εθνικού που είχε συνέχεια το προβάδισμα από το 16-16 και έκαναν το 1-2 με 17-25 και πάλι. Από το 4ο σετ άρχισε η τελική αντεπίθεση της Παναχαϊκής. Με θέληση και πάθος για τη νίκη, βελτιωμένη υποδοχή, αποτελεσματικό μπλοκ και το Νίκο Ρουμελιώτη να πετάει φωτιές η Παναχαϊκή ξέφυγε με +4 12-8 και το κράτησε μέχρι το τέλος με 25-18, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στελνοντας το ματς στο ται μπρεικ.

Εκει με καθοριστικά μπλοκ από Τόρρες η Παναχαϊκή πήρε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα με 8-6 που κράτησε έως το τέλος για τη μεγάλη νίκη με 15-10 και 3-2 στα σετ.

Τα σετ: 3-2 (17-25, 25-21, 17-25, 25-18, 15-10) σε 106 λεπτά.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 16 (13/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ – 18% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Τόρρες 6 (2/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 28 (23/46 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 2 (2/5 επ, 40% υπ – 10% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 57% υπ – 18% άριστες), Ντονάς 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Χριστιάς, Μαυραγάνης, Βασιλάκος 6 (6/12 επ, 67% υπ – 40% άριστες), Κωστόπουλος 1 (μπλοκ).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 14 (11/16 επ, 3 μπλοκ, 55% υπ – 10% άριστες), Τουρανγάνιν 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 15 (11/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ – 15% άριστες), Κασαμπαλής 6 (1/1 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κιόσης 12 (7/8 επ, 5 μπλοκ), Γκιουλέν 20 (16/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοΚ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ – 12% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (1/2 επ), Βλαχόπουλος.