Photos: 100 κλικ από το συγκλονιστικό σε εξέλιξη ντέρμπι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με τον ΠΑΟΚ

Συγκλονιστικό στην εξέλιξή του αποδείχθηκε το παιχνίδι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με τον νταμπλούχο ΠΑΟΚ που προηγήθηκε με 1-0, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1, ισοφάρισε σε 2-2, είδε τον Εθνικό να προηγείται στο τάι μπρέικ αλλά με ένα σερί πήρε τη νίκη και έφυγε με ένα μεγάλο διπλό από τον Έβρο.

Η αναμέτρηση στο κατάμεστο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» είχε ένταση, εναλλαγές στο σκορ, πάθος και δυνατές φάσεις στο φιλέ με τους παίκτες των δύο ομάδων να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Ο ΠΑΟΚ σημείωσε την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα και έπιασε τους 34 βαθμούς. Ο Εθνικός έχει διαφορά 4 πόντων από την Ορεστιάδα, στην 7η θέση και ελπίζει στο κάτι παραπάνω.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα και πήρε άνετα το 1ο σετ. Ο Εθνικός μπήκε στον αγώνα από το 2ο σετ και με καλή τακτική σε σερβίς – μπλοκ πήρε τα δύο επόμενα. Ο δικέφαλος έδειξε μεγάλες αντοχές, απάντησε στην πίεση και με τους Τσεπέδα, Χιμένες σε επίθεση και σερβίς οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Στο 5ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 9-8, αλλά ο Χιμένες ισοφάρισε, πήγε και στο σερβίς και με συνολικό σερί 4-0 ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα νικης με 9-12. Είχε προηγηθεί προβάδισμα του Εθνικού με 4-2 που γύρισε μετά από σερί 3-0 του ΠΑΟΚ από το σερβίς του Τσεπέδα, ενώ στο 4-3 δέχτηκε καρτα ο Μουστακίδης που φάνηκε εκνευρισμένος με ορισμένες από τις αποφάσεις των διαιτητών, όπως στο 6-5 που δόθηκε άουτ σερβίς του Μιγιαήλοβιτς που ήταν μέσα.

Τα σετ: 2-3 (15-25, 25-19, 25-18, 20-25, 12-15) σε 120΄

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 14 (12/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ – 22% άριστες), Τουράνιανιν 6 (3/12 επ, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 20 (17/41 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 42% υπ – 33% άριστες), Κασαμπαλής 6 (2/2 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κιόσης 6 (6/10 επ), Γκιουλέν 17 (13/22 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 61% υπ – 52% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 15 (15/26 επ, 59% υπ – 31% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσσος), Τσεπέδα 22 (19/43 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (4/10 επ, 1 άσσος), Λι 15 (9/11 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 11 (9/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ – 54% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ – 38% άριστες), Ντίνας 1 (1/1 επ), Τερζής, Σαμπανάι 2 (2/4 επ), Σμαραγδής 1 (1/2 επ), Εφραιμίδης, Καρασαββίδης (56% υπ – 22% άριστες).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ, ΟΠΩΣ ΜΕΤΑΔΟΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS, ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

ΔΕΙΤΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΚΟ ΤΟΥ THRAKISPORTS ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΟ PHOTO STORY 100 EIKOΝΩΝ