Photos: 120 κλικ από τον συγκλονιστικό και γεμάτο ένταση αγώνα του Εθνικού με την Παναχαϊκή

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ στην έδρα του από την εντυπωσιακή Παναχαική αλλά με αντεπίθεση διαρκείας, 19 πόντους από μπλοκ και περισσότερες λύσεις στην επίθεση πήρε τη νίκη με 3-2 σετ. Ετσι οι Θρακιώτες έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες επέστρεψαν στις νίκες, λίγες μέρες πριν τον ευρωπαϊκό αγώνα με την σλβακική Πριέβιτζα.

Η Παναχαϊκή με αιχμή τον Ρουμελιώτη κατάφερε να πάρει τα δύο πρώτα σετ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ (17-14 στο 1ο σετ και 13-8, 16-12, 22-19 στο 2ο σετ). Από το 3ο σετ η αποτελεσματικότητα του Εθνικού ανέβηκε στο 62%, η ποιοτική υποδοχή βελτιώθηκε και το μπλοκ επεβαλε το ρυθμό του για να οδηγηθεί ο αγώνας στο 5ο σετ, με πρωταγωνιστές για τους Ανέστη Δαλακούρα και Σούλιαγιτς. Εκεί ο Εθνικός πήρε από την αρχή προβάδισμα, η Παναχαική έδειξε κουρασμένη και κρίθηκε ο αγώνας με 15-08 στο τάι μπρέικ.

Ένταση και μικροδιακοπή είχαμε στο 2-1 του 5ου σετ όταν ο Μένιος Ρουμελιώτης άφησε τον αγώνα για να πάει στην έξοδο του γυμναστηρίου προκειμένου να λύσει παρεξήγηση του αδελφού του Τάσου με αστυνομικούς και ο Θέμελης του έδειξε κόκκινη κάρτα. Το επεισόδιο αποδιοργάνωσε την Παναχαϊκή που δε μπόρεσε να ακολουθήσει στο σκορ και έτσι ήρθε η πολύτιμη νίκη για τον Εθνικό, έστω κι αν χάθηκε ένας βαθμός.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-27, 25-19, 25-17, 15-08) σε 133′
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Κ.Δαλακούρας 12π. (8/16, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 52% υπ., 28% άριστες), Σούλιαγκιτς 21 (17/38, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Τουράνιανιν 9 (5/7, 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 7 (2/3, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κιόσης 8 (3/8, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Αν.Δαλακούρας 20 (18/35, 2 μπλοκ, 59% π., 37% άριστες) / Δαρίδης (λ. 59% υπ., 41% άριστες), Τσέλιος
 ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Ντονάς 7π. (6/19, 1 μπλοκ, 18% υπ., 18% αριστες), Λιβαθηνός 6 (4/5, 1 μπλοκ 1 άσσος), Τακουρίδης 11 (9/12, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 29 (28/59, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 8 (8/24, 78% υπ., 41% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (5/13, 4 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ.- 50% υπ., 38% άριστες), Μακρυγιάννης, Μαυραγάνης (0/1, 1 μπλοκ), Βασιλάκος 9 (5/14, 2 μπλοκ, άσσοι)

ΔΕΙΤΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΗΣ  ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΣ ΤΣΙΚΑΚΗ   ΣΤΟ PHOTO STORY ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ