LIVE απο τα Πηγάδια: Skoda Ξάνθη – Παναιτωλικός 3-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την σημαντική αναμέτρηση ανάμεσα στην Skoda Ξάνθη και τον Παναιτωλικό, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι του ThrakiSportS απο τα Πηγάδια, οπού σε λίγα λεπτά η Skoda Ξάνθη υποδέχεται τον ασταθή φέτος Παναιτωλικό του Γιάννη Μαντζουράκη, σε μια ιδιαίτερα σημαντική αναμέτρηση και για τις δύο ομάδες.

Ωρα 16:40 Πολύ σημαντική αναμέτρηση και για τις δύο ομάδες που “καίγονται” για τη νίκη.

Ωρα 16:43 Θετική η παράδοση της Ξάνθης τόσο με τον Παναιτωλικό όσο και με τον Γιάννη Ματζουράκη, θυμηθείτε το σχετικό ρεπορτάζ με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 16:50 Διαιτητής της ΕΠΣ Ξάνθης για αρκετά χρόνια ο διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης Θανάσης Τζήλος, θυμηθείτε το σχετικό αφιέρωμα για την άνοδο του Λαρισαίου διαιτητή στην Super League με ένα κλικ ΕΔΩ

Ωρα 16:55 Πολύ κρύο στα Πηγάδια, με τον αέρα να είναι πολυ δυνατός. Λίγος ο κόσμος αυτή την στιγμή στα Πηγάδια.

Ωρα 17:00 Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Για την Skoda Ξάνθη ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε τους: Τσενάμο, Μπέρτο, Γουάλας, Φλίσκα, Φάρκας, Λουσέρο, Παπαστεριανό, Ντιμιτρόφ, Σολτάνι, Ερέα και Καπετάνος.

Ωρα 17:03 Για τον Παναιτωλικό ο Γιάννης Ματζουράκης επέλεξε τους: Κυριακίδη, Κουτρουμάνο, Μάρτιν, Παπάζογλου, Κούσα, Βιγιαφάνες, Κάπελ, Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Μύγας και Μαρκόβσκι

Ωρα 17:07 Στον πάγκο για την Ξάνθη είναι οι: Γκαραβέλης, Μπαξεβανίδης, Έλτον, Νιέτο, Λισγάρας, Κρίστοφερ και Ράνος.

Ωρα 17:10 Ενώ για τον Παναιτωλικό στον πάγκο είναι οι: Στεφανάκος, Μπεχαράνο, Ρουσκουγιέδα, Ρομέρο, Μπεχαράνο, Ρουμπουλάκου και Βασιλείου.

1′ Έναρξη του αγώνα

9′ Γκολ για τον Παναιτωλικό. Στον ύπνο θα πιάσουν την άμυνα της Ξάνθης οι φιλοξενούμενοι που με σκόρερ τον πρώην επιθετικό της Ξάνθης Μάρκο Μαρκόβσκι παίρνουν το προβάδισμα. Skoda Ξάνθη – Παναιτωλικός 0-1

18′ Γκοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Ισοφαρίζει η Ξάνθη με εξαιρετικό αριστερό χτύπημα φάουλ του Νικολάι Ντιμιτρόφ. Ο Βουλγαρος εκτέλεσε ιδανικά το φάουλ έξω απο την περιοχή που κέρδισε η Ξάθη και άφησε άγαλμα τον Κυριακίδη. Skoda Ξάνθη – Παναιτωλικός 1-1

30′ Έχει πάρει τα ηνία του αγώνα η Ξάνθη που ψάχνει το δεύτερο γκολ, χωρίς ωστόσο να έχει δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Κυριακίδη.

45‘ Τέλος πρώτου μέρους στα Πηγάδια. Skoda Ξάνθη – Παναιτωλικός 1-1

46′ Έναρξη δευτέρου μέρους.

55′ Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό, με το χτύπημα φάουλ του Μάρκος Πάουλο να περνά μόλις πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Τσενάμο.

57′ Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Ντάνι Νιέτο να περνά στο παιχνίδι αντί του Ντιμιτρόφ.

63′ Πρώτη κάρτα στο παιχνίδι για τον Βιγιαφάνες του Παναιτωλικού.

64′ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Κρίστοφερ να περνά στο παιχνίδι αντί του Λουσέρο

68′ Πρώτη κίτρινη και για παίκτη της Ξάνθης, με τον Γουάλας να κάνει ένα ανόητο φάουλ στα πλάγια και να βλέπει σωστά την κίτρινη του Τζήλου.

69′ Κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμάνο του Παναιτωλικό.

70′ Γκοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Απίστευτο γκολ απο τον Παπαστεριανό που απο αρκετά μεγάλη απόσταση εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, με την βολίδα του μέσου της Ξάνθης να καταλήγει στο δεξί παράθυρο του Κυριακίδη. Skoda Ξάνθη – Παναιτωλικός 2-1

71′ Πρώτη αλλαγή για τον Παναιτωλικό με τον Ρουσκουγιέδα να περνά στο παιχνίδι αντί του Κάπελ

77‘ Με δέκα παίκτες θα μείνει ο Παναιτωλικός, με τον Βιγιαφάνες να βλέπει την δεύτερη κίτρινη του Τζήλου και να αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

82′ Κίτρινη στον Μάκο του Παναιτωλικού για αψιμαχία στον χώρο του κέντρου.

83′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό με τον Βασιλείου να περνά στο παιχνίδι αντί του Κουτρουμάνου. Άκρως επιθετική αλλαγή απο τον Ματζουράκη που βγάζει αμυντικό και βάζει επιθετικό.

85′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Ξάνθη με τον Αντώνη Ράνο να περνά στο παιχνίδι αντί του Παντελή Καπετάνου.

89′ Σκληρό μαρκάρισμα και κάρτα στον Μύγα του Παναιτωλικού.

90‘ Ακόμη τέσσερα λεπτά για το τέλος στα Πηγάδια, με την Ξάνθη να είναι κοντά στην πρώτη της εντός έδρας νίκη.

91′ Γκοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Καθαρίζει το ματς η Ξάνθη με τον Ερέα να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή, την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη για τρίτη φορά στο σημερινό ματς. Skoda Ξάνθη – Παναιτωλικός 3-1

94′ Τέλος αγώνα στα Πηγάδια. Skoda Ξάνθη – Παναιτωλικός 3-1

Μεγάλη νίκη για την Ξάνθη που με τρία γκολ απο στημένες φάσεις πετυχαίνει την πρώτη της εντός έδρας νίκη. Σε λίγο περισσότερο ρεπορτάζ απο τα Πηγάδια, και όπως πάντα πλήρες  φωτορεπορτάζ…