Ποιός Λεβαντόφσκι; Υπάρχει Θρακιώτης που έχει πετύχει πέντε γκολ σε έναν αγώνα (όχι μία αλλά) δύο φορές!!!

Την ώρα που η ποδοσφαιρική υφήλιος υποκλίνεται ακόμα στα πέντε γκολ που πέτυχε όχι απλά σε έναν αγώνα αλλά σε ένα… δεκάλεπτο ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, άρχισε το ψάξιμο αρχείων για να αναζητηθούν και οι… Λεβαντόφσκι της Ελλάδας. Δώδεκα φορές στο παρελθόν έχει πετύχει ένας παίκτης πέντε γκολ σε ένα ματς στα ελληνικά γήπεδα, και τις δύο από αυτές το ίδιο πρόσωπο που μάλιστα τυγχάνει Θρακιώτης.

Ποιος; Ο Ντέμης Νικολαΐδης. Δεν τα έβαλε βέβαια σε δέκα λεπτά, αλλά το να επιτυγχάνεις σε δυο διαφορετικούς αγώνες να βάλεις πέντε γκολ, οπωσδήποτε δεν είναι κάτι που συμβαίνει κάθε μέρα. Είναι άλλωστε ο μόνος που έχει καταφέρει να κάνει αυτό το ιδιότυπο repeat. Την πρώτη φορά, στα πρώτα του χρόνια στην ΑΕΚ, σε μια νίκη του δικεφάλου επί της Καλαμάτας στη Νέα Φιλαδέλφεια για το πρωτάθλημα και την δεύτερη στα τελευταία του, σε ένα ματς κυπέλλου στη Ναύπακτο.

Υπάρχει βέβαια και ένας όλος κι όλος παίκτης που έχει πετύχει έξι γκολ σε έναν αγώνα. Το ρεκόρ ανήκει στον Νίκο Αγγελάκη, οποίος το 1939 στο Άρης – Απόλλων Αθηνών 6-0 είχε σκοράρει όλα τα τέρματα της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Αναλυτικά, οι «πεντάρες» ενός παίκτη στα ελληνικά γήπεδα:
Σάββας Τσοκαταρίδης: Δόξα-Φωστήρας 5-0 (1961-62)
Κώστας Νεστορίδης: ΑΕΚ-Ηρακλής 5-0 (1962-63)
Βασίλης Κυριακού: Αιγάλεω-Απόλλων Αθηνών 2-6 (1966-67)
Σάκης Κουβάς: Βύζας-Ολυμπιακός Λευκωσίας 5-1 (1967-68)
Γιώργος Δέδες: Πανιώνιος–Ολυμπιακός Λευκωσίας 8-0 (1969-70)
Μιχάλης Δράκος: Ρόδος-Καβάλα 8-2 (1978-79)
Δημήτρης Σεϊταρίδης: Εθνικός-Ατρόμητος Αθηνών 10-0 (1980-81)
Θωμάς Μαύρος: ΑΕΚ-Αιγάλεω 5-2 (1984-85)
Κριστόφ Βαζέχα: Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 5-3 (1995-96)
Ντέμης Νικολαΐδης: ΑΕΚ-Καλαμάτα 6-1 (1996-97)
Ντέμης Νικολαΐδης: Ναυπακτιακός-ΑΕΚ 3-6 (Κύπελλο 2001-02)
Γκόραν Βλάοβιτς: Παναθηναϊκός-Παναχαϊκή 8-0 (2001-02)

Όσο για την πεντάρα του Λεβαντόφσκι, στην αναμέτρηση της Μπάγερν επί της Βόλφσμπουργκ. «Δεν μπορώ να το εξηγήσω» είπε ακόμα και ο προπονητής του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Η αλήθεια είναι πως δεν είχε συμβεί ποτέ πριν στην ιστορία των τεσσάρων μεγάλων ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων από τότε που κρατούνται στατιστικά στοιχεία ένας ποδοσφαιριστής ερχόμενος από τον πάγκο να σημειώσει τόσα γκολ.

«Ποτέ άλλοτε, είτε στην καριέρα μου ως ποδοσφαιριστής είτε ως προπονητής, δεν είχα τέτοια εμπειρία! Πέντε γκολ σε εννιά λεπτά. Ουάου! Μπορεί να μην το ξαναδώ και ποτέ κιόλας» πρόσθεσε ο Καταλανός τεχνικός των πρωταθλητών Γερμανίας.

ΔΕΙΤΕ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΝΤΑΡΑ ΤΟΥ ΝΤΕΜΗ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ…