LIVE από το Αμοιρίδιο της Ξάνθης η 3η Ημέρα του Διεθνούς Τουρνουά: Ελλάδα – Ρωσία και Τσεχία – Βοσνία

Παρακολουθήστε ζωντανά όσα συμβαίνουν στην 3η και τελευταία ημέρα του Διεθνούς Τουρνουά Εθνικών Ομάδων που φιλοξενείται στην Ξάνθη, όπου έχουμε τους αγώνες Ελλάδα – Ρωσία και Τσεχία – Βοσνία. Οι Νεκτάριος Αμποβιανίδης και Γιάννης Παπαδόπουλος βρίσκονται στο “Φίλιππος Αμοιρίδης” και μεταδίδουν…

Καλησπέρα από το κλειστό γυμναστήριο της Ξάνθης “Φίλιππος Αμοιρίδης”. Για τις επόμενες ώρες θα είμαστε μαζί σας, παρακολουθώντας λεπτό προς λεπτό όσα θα συμβούν στην 3η και τελευταία ημέρα του μεγάλου Διεθνούς Τουρνουά της Ξάνθης.

Ώρα 18:32 Στο χθεσινό παιχνίδι η Εθνική μας ομάδα κέρδισε πολύ εύκολα τη Βοσνία με 83-44 και το σημερινό παιχνίδι με τη Ρωσία έχει χαρακτήρα ¨τελικού” για την πρώτη θέση του τουρνουά, καθώς το 2/2 έκαναν και οι ρώσοι χθες, οι οποίοι κέρδισαν με Βuzzer Βeater του Μόνια την Τσεχία με 86-85.

Ώρα 18:38 Δύο εκπλήξεις περίμεναν σήμερα τους διεθνείς μας παίκτες, κατα την διάρκεια της πρωινής προπόνησης που πραγματοποίησαν στο “Φίλιππος Αμοιρίδης”. Η πρώτη ήταν η επίσκεψη των κοριτσιών του Προμηθέα Ξάνθης, τα οποία κατά την διάρκεια των ημιχρόνων των αγώνων διασκεδάζουν τους θεατές.

Ώρα 18:43 Η δεύτερη επίσκεψη ήταν από τους παίκτες του εφηβικού τμήματος του Αρίωνα Ξάνθης, οι οποίοι τη φετινή περίοδο έφτασαν μέχρι την τελική φάση του πρωταθλήματος.

Ώρα 18:48 Από πολύ νωρίς αρχίζει και γεμίζει σήμερα το “Φίλιππος Αμοιρίδης”. Ήταν άλλωστε γνωστό αυτό, καθώς τα εισιτήρια για τη σημερινή ημέρα είχαν τελειώσει από τις πρώτες ημέρες κυκλοφορίας τους.

Ώρα 18:56 Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση και οι εθνικοί των δύο ομάδων και σε λίγο θα έχουμε το τζάμπολ του αγώνα ανάμεσα σε Τσεχία και Βοσνία, με το νικητή να κατακτά την τρίτη θέση του τουρνουά και τον ηττημένο την τέταρτη.

Ώρα 19:10 Πρώτο πεντάλεπτο στο παιχνίδι, με τη Βοσνία να ξεκινάει δυνατά και την Τσεχία να ισορροπεί γρήγορα και να μειώνει. Τσεχία – Βοσνία 9-10.

Ώρα 19:20 Πολύ ωραίο και επιθετικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με τη Βοσνία να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με δύο πόντους. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου: Τσεχία – Βοσνία 24-26.

Ώρα 19:31 Πέντε λεπτά για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, Τσεχία – Βοσνία 29-38.

Ώρα 19:42 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Τσεχία – Βοσνία 44-44.

Ώρα 20:05 Πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και το ντέρμπι συνεχίζεται, με τους Τσέχους να προηγούνται με 55-54.

Ώρα 20:15 Τέλος τρίτου δεκαλέπτου, με την Τσεχία να ξεφεύγει για πρώτη φορά με οκτώ πόνοτυς. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: Τσεχία – Βοσνία 70-62.

Ώρα 20:24 Πέντε λεπτά για το τέλος του αγώνα, Τσεχία – Βοσνία 80-70.

Ώρα 20:45 Σε ένα παιχνίδι με πολύ ψηλό σκορ, η Τσεχία κέρδισε με πέντε πόντους διαφορά και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Διεθνές τουρνουά της Ξάνθης. Τελικό Αποτέλεσμα: Τσεχία – Βοσνία 98-93.

Ώρα 20:51 Πλέον το κατάμεστο “Φίλιππος Αμοιρίδης” ζει και αναπνέει σε ρυθμούς Εθνικής. Όλο το γήπεδο είναι όρθιο και παρακολουθεί την προθέρμανση της Ελλάδας.

Ώρα 20:57 Από το σημερινό παιχνίδι εκτός αποστολής έμειναν οι Αντετοκούμπο και Αγραβάνης.

Ώρα 21:04 Αντίθετα για τη Ρωσία στην αποστολή είναι και οι 15 παίκτες που ήρθαν στην Ξάνθη.

Ώρα 21:13 Έγινε η παρουσίαση των δύο ομάδων και όλα είναι έτοιμα για την έναρξη.

Ώρα 21:15 Πεντάδες. Για την Ελλάδα ξεκινάνε οι Σπανούλης, Καλάθης, Κουφός, Πρίντεζης και Παπανικολάου. Για τη Ρωσία οι Πατέεφ, Φριντζόν, Μόνια, Κβόστοφ και Βοροντσέβιτς.

17-18 με κάρφωμα του Μπουρούση

Τέλος πρώτου δεκαλέπτου, με την Ελλάδα να ξεκινάει δυνατά, τη Ρωσία να αντιδρά γρήγορα και να περνάει μπροστά, κλείνοντας το δεκάλεπτο με ένα πόντο διαφορά. Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου:Ελλάδα – Ρωσία 17-18

39-35 με δίποντο του Αντόνοφ

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Ξάνθη, με τον Αντόνοφ να κάνει μεγάλη ζημιά στην Εθνική μας και να κρατάει τη Ρωσία κοντά στο σκορ. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Ελλάδα – Ρωσία 39-35

56-54 με λέι απ του Βοροντσέβιτς

Η Ρωσία έχει βάλει δύσκολα σήμερα στην Εθνική μας,  καθώς βρίσκει λύσεις είτε κοντά είτε μακριά από το καλάθι. Η Ελλάδα δεν παίζει την άμυνα που έπαιξε στα προηγούμενα παιχνίδια, ενώ δυσκολεύεται και στην επίθεση. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: Ελλάδα – Ρωσία 56-54

80-65 με μία βολή του Βιάλτσεφ

Η Εθνική μας ομάδα έπαιξε την άμυνα που έπρεπε στο τέταρτο δεκάλεπτο, βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση και έφτασε στη νίκη και την κατάκτηση του Διεθνούς Τουρνουά της Ξάνθης. Τελικό Αποτέλεσμα: Ελλάδα – Ρωσία 80-65

Ακολουθεί αναλυτικό ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ από τη νίκη της Εθνικής μας επί της Ρωσίας