Όσα έγιναν στην εύκολη νίκη της Ελλάδας επί της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα η Εθνική μας ομάδα νίκησε εύκολα τη Βοσνία Ερζεγοβίνη με 83-44 για τη δεύτερη αγωνιστική του Διεθνούς Τουρνουά Ξάνθης και αύριο στις 21:15 θα παίξει με τη Ρωσία για την πρώτη θέση στο τουρνουά.

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε όπως και χθες νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω με 4-9. Στη συνέχεια με όπλο την άμυνα και κάνοντας ένα σερι 14-2 η Ελλάδα πέρασε προστά και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-11. Η άμυνα αποτέλεσε το όπλο της Εθνικής μας και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς δέχθηκε και πάλι 11 πόντους, ενώ στην επίθεση έχοντας πλουραλισμό πέρασε τη διαφορά και σε διψήφιο αριθμό και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 34-22.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος της Ελλάδας, καθώς με την άμυνα της δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Βοσνία να την απειλήσει. Η επίθεση έβγαζε κυριολεκτικά φωτιές και το 83-44 ήρθε εύκολα, με τους παίκτες να δείχνουν παιχνίδι με παιχνίδι πως δένουν περισσότερο.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Παπαπέτρου, Μητσόπουλος

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 11, Ζήσης 2, Καλάθης 8(1), Σλούκας 10(1), Αντετοκούμπο 10(3), Καϊμακόγλου 7(1), Κουφός 7, Γιάνκοβιτς, Πρίντεζης 1, Παπανικολάου 19(1), Μάντζαρης 3(1), Αγραβάνης 5(1).

Βοσνία-Ερζεγοβίνη (Ιβάνοβιτς): Πάσαλιτς 3(1), Μπούζα, Στιπάνοβιτς 7, Σούταλο 3(1), Γιόσιλο, Γκόρντιτς 6(1), Κικάνοβιτς 16, Αλμπίγιανιτς, Πέρσιτς, Μιλόσεβιτς 2, Ρένφοου, Βράμπατς, Τόντιτς 7.