Β’ Εθνική: Όσα έγιναν στην αναμέτρηση του ΓΑΣ Κομοτηνή με τον Προμηθέα Πατρών

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

– Αν και κοίταξε στα μάτια για 30 λεπτά τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Προμηθέα Πατρών, ο ΓΑΣ Κομοτηνή στην τελευταία περίοδο κατέρρευσε όπως συμβαίνει σχεδόν σε όλα του τα παιχνίδια και γνώρισε βαριά ήττα με 67-91, σε παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-4. Ένα σερί 0-6 έφερε τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ με 8-10, όμως η ομάδα της Κομοτηνής απάντησε γρήγορα και με δικό της σερί 10-0 προηγήθηκε και πάλι με 18-10. Όμως η ομάδα της Πάτρας είχε και πάλι απάντηση και με δικό της 0-14 έκελισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 18-24. Το σερί του Προμηθέα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου επεκτάθηκε στο 0-19, με την ομάδα της Πάτρας να παίρνει για πρώτη φορά στο παιχνίδι διψήφια διαφορά και να προηγείται με 18-29, ενώ έφτασε τη διαφορά και στους 13 πόντους (23-36). Ο ΓΑΣ όμως αντέδρασε και πάλι, ροκάνισε τη διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο μόλις ένα καλάθι πίσω, με τον Προμηθέα να προηγείται στα πρώτα 20 λεπτά με 40-42.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Προμηθέας προσπάθησε και πάλι να πάρει διψήφια διαφορά (46-55), όμως ο ΓΑΣ και πάλι μείωσε (57-62) ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Στο λεπτό αυτό όμως ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 1-6 και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, κλείνοντας την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 58-68. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου η ομάδα της Πάτρας έτρεξε ακόμα ένα σερί 0-11, κάνοντας το σκορ 58-79, εκμεταλευόμενος τα λάθη του ΓΑΣ στην επίθεση και τα δικά του εύκολα καλάθια, τόσο κάτω από τη ρακέτα του ΓΑΣ, όσο και από την περιφέρεια. Έτσι το τελικό 67-91 άφησε με μία πίκρα τους ανθρώπους και τους παίκτες του ΓΑΣ, που παρότι υποβιβάστηκαν ήδη, για 30 λεπτά έπαιξαν πολύ καλά.

Κορυφαίος από τον ΓΑΣ Κομοτηνή ο Μπεκρής με 23 πόντους, ενώ από τον Προμηθέα Πατρών Πέττας και Μαναβόπουλος πέτυχαν από 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-24, 40-42 (ημίχρονο), 58-68, 67-91 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Τζιβελεκίδου

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Πανταζής, Σταματέλος 3, Διαμαντίδης, Μαγκώνης, Λεχούδης 8, Ντίνας 13(3), Κατσαούνης 3(1), Μπεκρής 23(3), Καλατζής 6(2), Καραμπέκης, Μανάκας 9, Χαλήλ 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Ντιμπ 12(1), Λάππας 4, Κατιάκος 8, Γιαννικόπουλος 12, Λιόλιος 2, Πέττας 20(1), Σερέτης 1, Μαναβόπουλος 20, Τζακόπουλος 3(1), Χαμηλός, Σουφλιάς, Νικολάου 8.