Γ’ Εθνική: Στην κορυφή ο ΓΑΣ με καλάθι και φάουλ στο φινάλε της παράτασης νίκησε και τον πρωτοπόρο Πολύγυρο

Μια ακόμη σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΓΑΣ Κομοτηνή που επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής του ΑΟ Πολυγύρου με 82-81 στην παράταση και τον έπιασε στην πρώτη θέση, όπου επίσης βρίσκονται ΜΕΝΤ και Ευκαρπία.

Ο ΓΑΣ σε ένα αγώνα που ξεκίνησε με καθυστέρηση 40 περίπου λεπτών λόγω του αγώνα βόλευ εφήβων ΑΕ Κομοτηνής και ΑΟ Ορεστιάδας ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 10-3 στο 5′ ωστόσο οι Χαλκιδικιώτες μείωσαν 14-13 στο 10′. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με ωραία οργάνωση του Ιορδάνογλου και τον Κουτσοβασίλη με τρίποντο να κάνει  το +7, ο ΓΑΣ προηγήθηκε 33-26 αλλά μείωσαν οι φιλοξενούμενοι σε 33-30 με το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο ΓΑΣ με τον Ιορδάνογλου να σκοράρει και να πασάρει κάτω από το καλάθι τον Χαλίλ ξέφυγε 55-50 στο 30′ αλλά το ματς έγινε ντέρμπι στο φινάλε και οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί στο τέλος ο ΓΑΣ ήταν πιο ψύχραιμος και επικράτησε 82-81 με καλάθι και φάουλ του Ιορδάνογλου 2,5” πριν τελειώσει η παράταση.

Δεκάλεπτα: 14-13, 33-30, 55-50, 72-72(κ.α.), 82-81

Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Βασιλόπουλος

ΓΑΣ ΚOMOTHNH (Λεμονίδης): Ιορδάνογλου 23 (2), Σπέντζος 3, Ζολώτας 6 (2), Αθανασίου, Λεχούδης 8, Κουτσοβασίλης 14 (2), Μαγουλάς 3, Παλάσκας 9 (3), Μπορμπίδης, Χαλίλ 16.

ΑΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ (Τσολάκης): Πιπιλιάρης 23 (4), Κουλαξής 7 (1), Ρίζος, Παυλέας 5 (1), Αζίζης 11 (1), Στυλιανίδης 12, Νικολόπουλος, Νούκαρης 7 (1), Σπουργίτης, Λευκαδίτης 15 (1).